Om Tor Anders
Tor Anders Eide er utdannet psykolog fra Universitetet i Oslo i 1999. Han har erfaring med vanlige behandlingsformer for psykiske lidelser, og har tilleggsutdanning i metakognitiv terapi. Han finner denne tilnærmingen svært nyttig i behandling av angstlidelser, stressrelaterte problemstillinger og utbrenthet. Dette er tema han arbeider med i det daglige.
Gjennom tidligere arbeid med barn og ungdom har Tor Anders kunnskap om ADHD, tvangslidelser og ulike syndromer. Han er svært opptatt av den gode støtten som de nærmeste relasjonene til barn og ungdom kan gi for å styrke selvfølelse og mestring i møte med vanskene. Han er derfor opptatt av samarbeid med barnet og ungdommen sine omgivelser, så som foreldre, skole og ledere i fritidsaktiviteter. Han hjelper også voksne med ADHD.
Tor Anders har jobbet med flyskrekk, og bruker en kognitiv og adferdsmessig tilnærming som innebærer å forsterke kunnskapen om luftfart og flyets funksjon, og mestre stressreaksjoner som oppstår. I tillegg gjennomføres trening og eksponering i fly.
I sin behandling er Tor Anders opptatt av å gi god støtte og forståelse for de psykiske vanskene. Han tenker det hjelper med kunnskap om hvordan vanskene oppstår og opprettholdes. Han liker å utfordre tenkemåter og tilhørende emosjoner og uhensiktsmessig adferd. Dette skjer i en trygg ramme som er respektfull og preget av håp.
Tor Anders har gjennom mange år jobbet med organisasjoner og sikkerhetskultur. Dette innebærer ledertrening, teamtrening og øvelse i sikkerhetskritisk arbeidsprosesser. Han har spesialisering i organisasjonspsykologi.